< návrat zpět

Životopis

Virtuosi di PragaOrchestr Virtuosi di Praga byl založen v roce 1976 jeho uměleckým šéfem, dirigentem a houslovým virtuosem Mo. Oldřichem Vlčkem.

Od svého vzniku se tento špičkový soubor stal neodmyslitelnou součástí dramaturgie nejvýznamnějších českých hudebních festivalů Pražské Jaro, Pražský Podzim, Mezinárodní hudební festival PONTES. Většinu všech svých vystoupení uskutečňuje orchestr na koncertních pódiích po celé Evropě, mimo to podniká rozsáhlá turné do Jižní Ameriky, USA, Austrálie a Japonska. Poslední úspěšné turné absolvoval orchestr do Jižní Ameriky v červnu 2016.

Repertoár orchestru je velmi široký a zahrnuje díla Vejvanovského, Mozarta, Myslivečka, Bacha, Haydna, Beethovena, Mendelssohna-Bartholdyho, Rossiniho, Griega, Elgara, Roussela, tak i hudbu 20. století a díla soudobých českých skladatelů.

Za své existence nahráli Virtuosi di Praga přes 200 CD titulů. Jsou držiteli dvou platinových desek Supraphonu za nejúspěšnější nahrávku klasické hudby a zlatých desek firem Discover, Supraphon a Lupulus.

Orchestr spolupracuje s dirigenty jako jsou: H. Rilling, A. Rahbari, Ch. Benda, N. Tsouchlos, H. Griffith, O. von Dohnanyi, T. Strugala a další.

Od roku 2000 je italský dirigent Alfonso Scarano hostujícím šéfdirigentem orchestru.

Seznam sólistů s nimiž vystupují zahrnuje tak zvučná jména jako jsou Placido Domingo, José Cura, Barbara Hendricks, Mstislav Rostropovič, Igor Oistrach, Pavel Kogan, Claudi Arimany, Sergej Krylov, Marina Vyskvorkina...