< návrat zpět

Oldřich Vlček  - housle

Základy hudebního vzdělání získal v rodných Strakonicích u prof. Bohumila Kotmela, v Praze studoval u prof.Nory Grumlíkové a prof.Josefa Vlacha (komorní hra) na AMU. Dirigentské zkušenosti získal pod vedením šéfdirigenta ČF Václava Neumanna. Své vzdělání si dále rozšířil i v Sieně (Itálie).

Svoji hudební dráhu začal velmi brzy spojovat s funkcí koncertního mistra v Pražském komorním orchestru a zejména pak v orchestru Virtuosi di Praga, který v roce 1976 založil. Zde vede svoji kariéru nejen jako sólový hráč, ale i jako umělecký šéf a dirigent orchestru.

Jeho profesní zkušenost mu umožňuje věnovat se i komorní hře v libovolných sestavách. Sólová a komorní hra (vedle houslí hraje i na violu a violu d' amore) je pro něj důležitou protiváhou a doplněním dalších různorodých aktivit, k nimž patří i založení Mezinárodního hudebního festivalu PONTES.

Jako sólista spolupracoval s předními světovými umělci – P. Domino, J. Cura, J. Suk (se kterým natočil mimo jiné i Vivaldiho dvojkoncerty), A. Meneses, B. Hendricks, P. Schreier, Ch. Benda, Sir Ch. Mackerras (CD Händel – Concerti Grossi a Mozartovy Serenády), M.Rostropovič a další. Pod jeho vedením bylo natočeno více než 200 CD titulů.

Kromě PKO a Virtuosi di Praga dirigoval řadu dalších orchestrů – Florence Sinfonietta, Milano Classica, Seoul symphony Orchestra, Toronto Philharmonia, Festivalový orchestr Pontes, Slovenskou filharmonii, Philharmonia Czenstochowa a mnoho další. Hostoval po celé Evropě, Spojených státech, Latinské Americe, Austrálii, Japonsku a zúčastnil se prestižních hudebních festivalů v Salcburku, Drážďanech, Wroclawi, Bergamu a Brescii, Santa Cecilii, Villachu, ale i v Riu de Janeiro, Mexicu, Limě...